Menu
Tickets
2018

Festival News

Love Supreme Festival Stage Times Announced

20 / 06 / 2015
Love Supreme Festival Stage Times Announced

They're here! Start planning your weekend, the Love Supreme timings are below!

Friday 3rd July

The Arena

  • Captain of the Awesome Machine – 16:00 – 16:45
  • Studio 9 Orchestra – 17:00 – 17:45
  • Brass Funkeys – 18:00 – 18:45
  • Son Guarachando – 19:00 – 19:45
  • Funky Sensation – 20:00 – 02:00

Blue In Green Bar

  • Mr Bongo Soundsystem– 16:00 – 02:00

Jazz Lounge

  • Screening: One Night With Blue Note – 17:00 – 18:45
  • Screening: Snarky Puppy Presents Sylva – 19:00 -20:00
  • Screening: Robert Glasper Trio’s Covered: Live at Capitol Studio - 21:00 – 22:00

Saturday 4th July

Main Stage

  • Rag’n’Bone Man – 12:30-13:30
  • Omar – 14:15-15:15
  • Neneh Cherry – 16:00-17:00
  • Rebecca Ferguson – 17:45-18:45
  • Larry Graham & Graham Central Station – 19:30-20:45
  • Chaka Khan – 21:30-23:00

Big Top

  • The Bad Plus Joshua Redman - 12:00-13:00
  • Andrea Motis and Joan Chamorro Group – 13:45-14:30
  • Partisans – 15:15-16:15
  • Bill Laurance Project – 17:00-18:00
  • Ambrose Akinmusire – 18:45-19:45
  • Dianne Reeves - 20:30-21:30
  • Jason Moran Fats Waller Dance Party – 22:15-23:30

The Arena

  • Yamaha Jazz FM Replay Project - 11:00-11:30
  • Young Pilgrims – 11:45-12:30
  • Elliot Galvin Trio – 13:00-13:45
  • Blue Eyed Hawk – 14:15-15:00
  • Gabby Young & Other Animals – 15:45-16:45
  • Get The Blessing – 17:30-18:30
  • Gogo Penguin – 19:15-20:15
  • Submotion Orchestra – 20:45-21:45
  • White Mink – 22:00-02:00

Bandstand

  • Salsa Class – 10:00-11:00
  • Poll Winners11:45-12:30
  • Gabriel Garrick's Trumpet Summit  – 13:30-14:15
  • Kudu Blue – 15:15-16:00
  • Eddie Myer 5tet – 17:00-17:45
  • Vels Trio – 18:45-19:30
  • Tomorrow’s Warriors ‘Nerija’ – 20:45-21:30

Blue In Green Bar

  • Tru Thoughts Disco with Wrongtom and J-Felix  – 23:00

Jazz Lounge

  • Playblack & Discussion: The History of Blue Note in 10 tracks – 10:30-12:15
  • Screening: Snarky Puppy Presents Sylva -  13:00-14:00
  • Q&A: Ambrose Akinmusire – 15:00-15:45
  • Playback Exclusive: Go Go Penguin – 16:15-17:00
  • Playback Exclusive: A Love Supreme: The Lost Sessions – 18:00-19:00
  • Talk: Jason Moran on Fats Waller – 19:45-20:30

Sunday 5th July

Main Stage

  • Hackney Colliery Band – 12:00-12:45
  • Jarrod Lawson – 13:30-14:15
  • Hiatus Kaiyote – 15:00-16:00
  • Candi Staton – 16:45-17:45
  • Lisa Stansfield – 18:30-19:45
  • Van Morrison – 20:30-22:00

Big Top

  • Christine Tobin – 11:30-12:15
  • Joe Stilgoe – 12:45-13:30
  • Theo Croker – 14:00-15:00
  • Ginger Baker Jazz Confusion – 15:45-16:45
  • Terence Blanchard E-Collective – 17:30-18:45
  • Hugh Masekela – 19:30-20:45

The Arena

  • Vox Choir from Lewes Old Grammar School featuring Claire Martin  - 11:00-11:45
  • The Vampires – 12:00-12:45
  • Shiver – 13:15-14:00
  • David Lyttle–14:30-15:15
  • Taylor McFerrin– 15:45-16:30
  • Dylan Howe – 17:00-18:00
  • Kneebody – 18:45-20:00
  • Ibibio Sound Machine – 20:45-21:45
  • Jazz Rooms – 22:00-02:00

Bandstand

  • Salsa Class – 09:30-10:30
  • Straight No Chaser – 11:15-12:00
  • John Cervantes – 12:45-13:30
  • Otty Warman – 14:15-15:00
  • Resolution 88 – 16:00-16:45
  • Jonny Hepbir – 17:30-18:15
  • Cloggz – 19:45-20:30

Blue In Green Bar

  • Soul Casserole – 22:00-02:00

Jazz Lounge

  • Playback & Discussion: The History of Impulse in 10 tracks - 10:30-12:15
  • Screening: Robert Glasper Trio’s Covered Live at Capitol Studio – 12:45-13:45
  • Talk: Terrence Blanchard: Breathless Sessions – 15:00-16:00
  • The Jazz Labels Present: First Listens Discover New Exciting Music – 16:45-17:45
  • Screening: Snarky Puppy Presents Sylva – 18:45-19:45
Sign-Up For The
Latest Festival News